CDN Nedir ?


0
1 comment
Cdn Nedir ?
Cdn Nedir ?

CDN Nedir ?

cdn açıllımı; “Content Delivery Network” türkçesi “İçerik Yayınlama Ağı” dır.

NE İŞE YARAR?

bir web sitesine statik içeriklerinin (değişmeyen veritabanı bağlantılı olmayan içerikler) siteye giren kullanıcıya en yakın CDN sunucusundan verilerek, sitenin çok daha hızlı açılmasını sağlayan, içerik dağıtım sunucularından oluşan networkdür.

yani cdn kullanmak sitenizi muazzam derecede hızlandıracaktır. bu da google gibi büyük arama motorlarında sitenizin daha üst sıralara yer almasını sağlayacaktır. ayrıca sitenizin hitinde muazzam bir artma olur.

Bir CDN hizmeti almaya başladığınızda, sitenizden standart içerikleri kendi sunucularına kopyalayacaktır ve ziyaretçilere bu içeriği kendi sunucularından iletir. Böylece, kullanıcıya en yakın sunucudan ulaşan standart içerik, siteye giren kullanıcıya daha hızlı iletilmiş olur.

eğer, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi alan bir web siteniz var ise, kaliteli bir CDN ağını kullanıyor olmanız, şarttır.

Cdn Nedir
Cdn Nedir

bazı CDN hizmetleri, standart içeriğin sıkıştırılarak (optimize edilerek) kullanıcıya ulaştırır. bu da hızı arttıran diğer bir faktördür. (cdn kullanırken sitenizin hızı ile kullanmadan ki site hızınızın farkını siz düşünün artık.)

avantajları;

  • Site hızı SEO açısından çok önemli olduğu için, web sitenizin SEO gücü artar.
  • Sitenizin yükü azalır. Bu sebeple hosting giderleriniz düşer, ayrıca sunucunuz isteklere daha hızlı cevap verir.
  • Site hızınız artar. yurt dışından gelen ziyaretçiler artar. bu da sitenizi dünya çapında bir site yapar.
  • CDN servisini kullanabilmek için DNS lerinizi CDN üzerine almak zorundasınız. bunun sonucunda sitenizin karşılaşabileceği DDOS saldırılarında muhatap servisiniz olur. Bundan dolayı CDN servisleri DDOS saldırılarına karşı bir çok koruma tedbirine sahiptir bu tip saldırıların sitenize ulaşmasına engel olurlar.
  • Bazı CDN servislerinde ileri güvenlik seçenekeleri de mevcuttur.

Hangi CDN Servisini Seçmeliyim ?

dünya çapında en çok kullanılan firmaları aşağıda sıraladım.

Akamai

Akamai, dünyanın en tanınmış şirketlerden biridir. Şirketin küresel ağı, yüz binden fazla sunucu tarafından destekleniyor.

Amazon CloudFront

geliştiricilere içeriği saklamak ve dağıtmak için kolay bir yol sağlamak üzere Amazon Cloud Storage (S3) ve Elastic Cloud (EC2) ile birlikte çalışır.

MaxCDN

her bütçeye uygun kaliteli hizmet veren bir firmadır.(ucuz ve kaliteli arayanlara özellikle tavsiye olunur.)


seo açısından çok faydalı olduğundan bahsettik. seo nedir? diye merak ediyorsanız; SEO Nedir? yazımı okuyabilirsiniz. ayrıca; WordPress SEO Ayarları okuyabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0
1 comment
RECEP AKYÜZ

2012'den bu yana farklı alanlarda projeler üretmekteyim konusu; yazılım,tasarım,kodlama,programlama olan benim başlıca ilgi alanım 2014'den bu yana tecrübelerimi 3 farklı web sitesinden yayınlayarak yeni farklı düşünen insanlara aktarıyorum.

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. wooow perfect !!!
    Ardığım herşeyi bu sitede buldum herkese tavsiye ederim. burdaki bilgileri gerçek bilgi sahiplerinden duymak ayrıca onur verdi teşekkürler birderslik.com