bitcoin (BTC) nedir? nasıl alınır?


0
1 share
bitcoin (BTC) nedir nasıl alınır
bitcoin (BTC) nedir nasıl alınır

bitcoin (BTC) nedir?

bitcoin (BTC) nedir (sembolü: ฿, kısaltma: BTC) herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan elektronik bir para birimidir.

Virgülden sonra 100 milyonuncu basamağa kadar birimlere ayrılabilir. Ayrıca Derin Ağ’da(deepwep) en çok kullanılan para birimidir.

NE ZAMAN ÇIKTI?

bitcoin (BTC) nedir?
bitcoin (BTC) nedir?

3 Ocak 2009’da hayata geçti. Manifestonun yazarı Satoshi Nakamoto’dur fakat muhtemelen gerçek ismi değildir. Maksimum bitcoin sayısı 21 milyonla sınırlıdır. 22 Temmuz 2013 tarihi itibarıyla dolaşımdaki  toplam değeri 1.2 milyar dolar seviyesindeyken 4 Haziran 2014 tarihi itibarıyla bu değer 8.2 milyar dolar seviyesine ulaştı.

muazzam bir büyüme söz konusu bu da bitcon’in geleceğinin  parlak olduğunu anlayabiliriz.

NASIL İŞLİYOR?

Herhangi bir merkezden üretilmeyen  Bittorent ağlarına benzer şekilde noktadan-noktaya dağıtık bir ağ özelliği gösterir. Bu ağda gerçekleşen ödemeler diğer noktalara anında ulaşır, böylece hangi adresten hangi adrese ödeme yapıldığı kayıtlara geçer,

Yaklaşık 10 dakikada bire tekabül eden bu işlemi gerçekleştiren ilk kullanıcıya sıfırdan 50 BTC (şu anda 25 BTC) ödül olarak verilir. Böylece emisyona sürülmüş olur.


bitcoin (BTC) nedir? nasıl alınır
bitcoin (BTC) nedir? nasıl alınır

BiTCOİN MADENCİLİĞİ NASIL YAPILIR?

Para oluşturma işlemine madencilik (mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır.

Bu işlemleri yapmak için, sunulan bitcoin yazılımını indirerek donanımları (genellikle ekran kartları) üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir.

 

Sistemin ilk bloğunun adı “genesis block” olarak isimlendirilmiştir ve 4 ocak 2009’da üretilmiştir. Bunun gibi bloktaki ilk işlem özel bir işlemdir ve yeni para bloğu oluşturan tarafından başlatılır.
Bu, ağa madencilerin katılmaları için bir teşvik sistemidir, bu sayede parayı basacak merkezi bir otoriteye sahip olmayan sisteme, para, istenildiği gibi dağıtık olarak girebilmektedir.
Madenciler bu şekilde, hem sisteme yeni bitcoinler üretip sürerek hem de bekleyen işlemleri gerçekleştirme hizmetleri karşılığında sistemden bitcoin alarak kazanç sağlamaktadırlar. Yeni paranın sisteme düzenli olarak eklenmesi altın madencilerinin altın bularak dolaşıma sokmalarına benzetilmektedir, madencilik ismi de buradan gelmektedir.
Mevcut süreçte madenciler, her yıl dolaşıma girecek olan miktarını azalan ve öngörülebilir bir oranla üretmeye devam etmektedirler. Sistemde, toplamda 21 milyon dolaşıma çıkıncaya kadar üretim devam edecektir, ardından üretim süreci duracak ve madenciler sadece işlem masrafları üzerinden desteklenmeye devam edilecektir.
bitcoin (BTC) nedir nasıl alınır?
bitcoin (BTC) nedir nasıl alınır?
Nerelerde Kullanılır?

Bitcoin yakın gelecekte hayatımızın bir parçası olabilir. Bu konuda sıradışı fikirlerini savunan ekonomi uzmanları yer alıyor.

Uzmanların öngörüsüne baktığımızda BTC yakında tüm dünya da kullanılacak ve değerini arttıracak. Kullanım alanlarına baktığımız zaman;

  • E-Ticaret siteleri artık Bitcoin ile hızlı satışlar yapabilecek. Böylelikle sanal poslarda yapılan işlemler artık çok daha hızlı bir hal alacak.
  • Mağazaların bir çoğu ödeme yöntemi nakit ve kartlı satışlarının yanına Bitcoin ile satışı ekleyecek. Her ne kadar Dünyanın farklı bölgelerde gerçekleşmiş olsa da, mağaza sayısının kısıtlı olması, gelecekte bir çok yeni mağazanın BTC ile tanışabileceğini değiştirmiyor.
  • Ülkeler arasında yapılan anlaşmaların bir çoğunda Bitcoin ile ödemeler yapılacak, alınacak. Buna örnekler yakın zamanda gelebilir şeklinde haberler bulunmakta.

kullanım alanının herhangi bir sınırı yok. Gelecekte BTC ile neler yapılacak? nerelerde kullanılacak? gibi sorular yakın zamanlarda cevaplarıyla tekrardan karşımıza çıkacaktır.


 

okumanızı öneririm: En İyi 5 Online Eğitim Sitesi


Like it? Share with your friends!

0
1 share
RECEP AKYÜZ

2012'den bu yana farklı alanlarda projeler üretmekteyim konusu; yazılım,tasarım,kodlama,programlama olan benim başlıca ilgi alanım 2014'den bu yana tecrübelerimi 3 farklı web sitesinden yayınlayarak yeni farklı düşünen insanlara aktarıyorum.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.