Sublime Text Nedir?


0
Sublime Text Nedir
Sublime Text Nedir

Sublime Text Nedir?

Sublime Text, bir kod yazma editörüdür. bu editör sayesinde Html, java, CSS, php gibi  programlama dilleriini kolaylıkla yazabilirsiniz.

Sublime Text‘te bir çok eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiler sayesinde kod yazmayı zevkli hale getirebilir hemde daha kolay kod yazabilirsiniz. çok hafif, esnek ve kaliteli bir programdır.

Sublime Text Nedir
Sublime Text Nedir

sitemizde php eğitim seti gibi birçok programlama dili için dersler, yazılar, videolar var ve her geçen gün yenilerini ekliyoruz.

çoğu kişi hangi eklentiyi kullanmalıyım diye sürekli soruyor. bence editör konusunda ortak bir sonuca varmalıyız o da şöyle; her eklentinin bazı özellikleri vardır ki bu özellik bir başka eklentide yoktur. örneğin; bracket editörünün canlı ön izleme esnasında otomatik yenileme gibi özellikler kendini rakiplerinden ayırır.

ama bu özelliklerin hepsi he kadar güzel olsada o kadar önemli değil. çünkü o özellik olmayınca yazacağınız kodlarda bir eksiklik oluşmuyor. ayrıca zaten programlama öğrendiğiniz için bunun yanında birçok program kullanıyorsunuzdur. kullandığınız bu programlar CPU tüketir ve bilgisayarınız yavaşlar, zorlanır.

dreamwewar gibi çok yüksek boyutdaki programlar buna örnekdir. bu sadece programlama öğrenenler için geçerlidir. bundan dolayı sublime text boyutu az, çok kaliteli, esnek ve kod yazarken insana kod yazdığını hissetiren bir editördür. ayrıca her alandan eklenti, çok güzel temaları, son derece özelleştirilebilir bir editördür.

editörü indirmek için tıkla

Sublime Text olmaz ise olmaz ayarları

editörü indirip kurun ve size anlatıcağım bu ayarları mutlaka yapın. ayarların yer aldığı dosyayı düzenleyebilmek için,

Preferences > Settings – Default’a gidin.

Sublime Text ayarları
Sublime Text ayarları

buradan birçok ayarı düzenleyebilirsiniz. daha fazla yardım isterseniz bu linkden Installation and Base Settings ulaşabilirsiniz.

Yazı Tipleri

yazı tipi değiştirmek editör kişiselleştime için kişisel olarak önemlidir. çünkü o zaman editör kişiye özgü oluyor buda kod yazmayı zevkli hale getiriyor.

yazı tipi, yazı boyutu, rengini değiştimek için Preferences > Settings tıklayın ve yeni bir pencere açılacakdır.

yukarıda yazan; font face, font size gibi kelimeleri görürsünüz. gerisini anladınız heralde değerlerle istediğiniz gibi oynayabilrsiniz. bu ayarlar en temelleri zaten kullandıkça kendinize göre özelleştirirsiniz.

 


Like it? Share with your friends!

0
RECEP AKYÜZ

2012'den bu yana farklı alanlarda projeler üretmekteyim konusu; yazılım,tasarım,kodlama,programlama olan benim başlıca ilgi alanım 2014'den bu yana tecrübelerimi 3 farklı web sitesinden yayınlayarak yeni farklı düşünen insanlara aktarıyorum.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.