Linux Nedir?


0
Linux Nedir
Linux Nedir

Linux Nedir?

Linux, işletim sistemi değildir, işletim sistemi çekirdeğidir.. çoğumuz windows ve mac os x kullanıyoruz, ama Linux işletim sistemi kullanan birini hiç görmemişizdir. peki kimler kullanıyor? özellikleri nedir?

Linux, açık kaynak kodlu, çok görevli, UNIX işletim sistemi türevidir. İnternet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından geliştirilmektedir. başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilir. ve herhangi bir maliyeti yoktur.

UNIX 70’li yılların ortalarında büyük bilgisayarlar üzerinde çok kullanıcılı bir işletim sistemi olarak geliştirilmiştir. popülerliği artmış ve birçok türevi ortaya çıkmıştır. UNIX ismi UNIX Research Laboratories INC şirketinin tescilli markasıdır.

Linux Nedir
Linux Nedir

açık kaynak kodludur. Finlandiya Üniversitesinde öğrenci olan Linus Torvalds’ın ve İnternet üzerinde dünyanın her bölgesinden bir çok yazılımcının katkıları ile geliştiriliyor.

peki açık kaynak kodlu ne demek?

Bunun anlamı, işletim sisteminin veya açık kaynak kodlu olan yazılım, her aşaması açık olarak İnternet üzerinde yayınlanmaktadır. ve isteyen herkez tarafından geliştirilmektedir.

dünyanın her tarafından  kullanıcılar tarafından test edilmekte, hataları ve eksiklikleri tesbit edilip düzeltilip, geliştirilmektedir.

Linux,  Andy Tannenbaum tarafından geliştirilmiş olan Minix işletim sistemine dayanmaktadır. Linus Torvalds boş zamanlarında Minix’ten daha iyi bir Minix işletim sistemi yaratmak düşüncesiyle 1991 Ağustos sonlarında ilk çalışan Linux çekirdeğini oluşturdu. 5 Ekim 1991 tarihinde 0.02 sürümü ilk defa tanıtıldı.

Linux Nedir
Linux Nedir

son yıllarda hızlı bir gelişme göstermiş, çesitli ülkelerden birçok kullanıcıya erişmiş ve yazılım desteği günden güne artmışdır.

Neden Linux Kullanayım?

 • Windows’a göre çok daha hızlıdır.
 • sonuna kadar ücretsiz, internetten indirilebilir, ücretsiz sipariş edebilir , istediğiniz kişi ile paylaşabilir, istediğiniz gibi  geliştirebilirsiniz.
 • onlarca faydalı forum ve destek siteleri bulabilirsiniz. Güncellemeler konusunda da en iyisini yapıyor.
 • kullanıcılara sonsuz güven sağlamaktadır.
 • Bütün uygulamalar ve programlar ücretsizdir. bütün programlar kendisi gibi açık kaynak ve ücretsiz olarak erişilebilir.
 • ve daha fazlası mevcut isteyenler araştırabilir.

dezavantajları

 • Oyun meraklıları için çok yabancı bir işletim sistemi. 3 boyutlu oyun sektöründe satılan oyunların hiçbiri şuan için Linux işletim sistemlerinde oynanamıyor.
 • Adobe‘nin tasarım ve programlama araçları, Linux uygun durumda değil.
 • windows işletim sistemine alışanlar için, kullanımı zordur.
Linux Nedir
Linux Nedir

Linux işletim sistemi nasıl kurulur?

işletim sistemini bilgisayarınızın sabit diskine ya da bir flaş diske ya da bir sanal makinaya kurabilirsiniz.

Flaş diske kurulum!

 • Kurulum esnasında. Kurulacak disk olarak flaş diski seçmelisiniz. İşletim sistemi yükleyiciyi (boot loader) flaş diske kurmaya dikkat etmelisiniz. ( Aksi durumda bu diski takmadan makinanızda önceden kurulu olan işletim sistemlerini çalıştırmayabilirsiniz )
 • Bölümleme tablosunda “mount point” sütununda “/” yazan bölüm flaş diskinizde oacak. Device for boot loader installation” için flaş disk seçilmiş olacak.
 • devamında, kurulum sihirbazları sizlere yardımcı olacaktır.

sabit diske kurulum:

bilgisayarın diskine kurulur. En iyi performansı sağlayacak yöntem bu olduğundan herkez tarafında tavsiye edilir.

işletim sistemini tek işletim sistemi olarak kullanacaksanız kurulum kolay olacaktır. Diski sil ve işletim sistemini yükle seçeneğini seçerek kuruluma hemen başlayabilirisiniz.

ama  işletim sistemini başka bir işletiminin örneğin ( windows 10 ) ile birlikte kullanacaksanız. Mevcut işletim sisteminin yanına kurulum yapmalısınız.

 • Kuruluma başlamadan önce yükleyeceğiniz işletim sistemine boş alan açmalısınız.
 • Bilgisayar simgesinin üzerine sağ tık yapıp yönet seçeneğine tıklayınız ve Disk yönetimi seçeneğine tıklayınız.
 • Sabit disk sürücülerinden müsait olanı seçip üzerine sağ tık yapıp birimi küçült seceneğine tıklayıp gerektiği kadar örneğin ( 20 gb ) yer açıyoruz
 • açtığımız yerde ( Ayrılmamış ) yazıyordur.
 • kuruluma geçebilirsiniz. Boş alanı kullan seçeneğini seçerek kuruluma başlayabilirisiniz.

Sanal makinaya kurulum!

 • bir sanallaştırma programı, örneğin VirtualBox  kurmalısınız.
 • bu programda oluşturulacak bir sanal makinaya işletim sistemi  kurulur.
 • sonra kurulum normal bir sabit diske kurar gibi aynen kurulacaktır. (kurulum sihirbazı sizi yönlendirecekdir.)

programlama ile uğraşıyorsanız PHP EĞİTİM SETİ incelemenizi öneririm.

 


Like it? Share with your friends!

0
RECEP AKYÜZ

2012'den bu yana farklı alanlarda projeler üretmekteyim konusu; yazılım,tasarım,kodlama,programlama olan benim başlıca ilgi alanım 2014'den bu yana tecrübelerimi 3 farklı web sitesinden yayınlayarak yeni farklı düşünen insanlara aktarıyorum.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.