POPÜLER PROGRAMLAMA DİLLERİ


0
POPÜLER PROGRAMLAMA DİLLERİ
POPÜLER PROGRAMLAMA DİLLERİ

PROGRAMLAMA DİLLERİ

çoğu kişinin sorduğu soru; programlama dilleri ya da en gerekli programlama dili hangisidir? sizin yapacağınız projeye göre belirlenebilir aşağıdaki programlama dillerini okuyarak anlatmak istediğimi anlayacaksınız.

bu yazıya ihtiyacınız olabilecek en gerekli dilleri derledim hadi inceleyelim.

JAVA

POPÜLER PROGRAMLAMA DİLLERİ - JAVA
POPÜLER PROGRAMLAMA DİLLERİ – JAVA

Java, Sun Microsystems tarafından 1995 yılında piyasaya sürülen bir programlama dili ve bilgi işlem platformudur.

Java hızlı, güvenli ve güvenilirdir. Dizüstü.masaüstü bilgisayarlardan veri depolama merkezlerine, oyun konsollarından bilimsel süper bilgisayarlara, cep telefonlarından internet’e kadar Java her yerde bir çok alanda kullanılmakta!

 


PYTHON

POPÜLER PROGRAMLAMA DİLLERİ - PYTHON
POPÜLER PROGRAMLAMA DİLLERİ – PYTHON

Python, Guido Van rossum hollandalı bir programcı tarafından yazılmış bir programlama dilidir.

1990 yılında Geliştirilmesine başlayan Python; C ve C++ gibi programlama dillerine göre;

 • hızlı yazılır.
 • Daha kolay öğrenilir.
 • diğer programlama dillerine aksine ayrı bir derleyici ihtiyacı duymaz.
 • okunaklı, temiz kod söz dizimine sahiptir.

Visual Basic

POPÜLER PROGRAMLAMA DİLLERİ

Microsoft tarafından geliştirilmiş Basic en temel ve en basit programlama dilidir. Üstelik en basit programları yazmak için geliştirilmiştir.

Üst seviye, nesne tabanlı, olay yönlendirmeli ve görsel programlama için aranan dil olmuştur. Windows ile tam bağlı çalışmasından dolayı kullanıcı kitlesini arttırmış IDE ismi verilen ortam koleksiyoncusu yapılarla çok kolay bir biçimde kendinize ait bir yazılım hazırlayabilirsiniz. önemi her geçen gün artmakta incelemenizi tavsiye ederim


PHP

açılımı: (PHP: Hypertext Preprocessor) geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal yöreler üzerinde geliştirme için tasarlanmış HTML içine gömülebilen bir betik programlama dilidir.

WordPress, Facebook ve Yahoo gibi büyük siteler PHP’yi tercih ediyor. her 3 siteden 1 tanesi php kullanıyor rakiplerine göre web sitelerinin en çok kullandığı dildir.

php ile;

 • Forumlar, Makaleler, sözlükler ( Wikipedia ,  drupal , joomla, …)
 • Içerik bulup derleyen botlar
 • Veri depolama sistemleri (Senduit, Imageshack.us, .. ….)
 • Anlık bilgi paylaşımı ( Facebook , … …)
 • İçerik yönetim sistemleri ( WordPress , Drupal, … ..)
 • Online oyunlar ( Travian , Ogame, .. ….)
 • Resimleme ve düzenleme
 • aklınıza gelebilecek her türlü botlar.. yapabileceksiniz

php ile ilgileniyorsanız yeni başlayanlar için ücretsiz php eğitim seti sitemde mevcut php öğrenmek için başka bir dil bilmenize gerek yok.

PHP DERSLERİ | DEV EĞİTİM SETİ-SIFIRDAN PHP PROGRAMLAMA

 

 


JAVASCRİPT

POPÜLER PROGRAMLAMA DİLLERİ - JAVASCRİPT
POPÜLER PROGRAMLAMA DİLLERİ – JAVASCRİPT

Javascript web uygulamasıyla en popüler programlama dili, ancak isim benzerliği dışında Java ile alakası yok.

Amazon Web Sunucuları bulut hizmetinin yeni dinamik sanallaştırma sistemi, e-posta ile pazarlama uygulamaları gibi arayüz Javascript kullanma gerekliliğini hızla azaltıyor. Firefox tabanlı tarayıcılarda Javascript temel virüs saldırılarını önereceği için Noscript eklentisini kullanın.


GO

Kendi arama motoru için tasarlandı. Ancak, güvenilir ve sağlam bir sistem Go çağdaş yazılımcıların da gözdesi oldu. En hızlı büyüyen programlama dillerinden biri.


RUBY 

Türkiye’ de adı pek duyulmasa’da dünyada en çok kullanılan programlama dilleri arasına girmiştir.

yazılım geliştirmeyle uğraşan yazılımcılar, yazılımın artan boyutunun azaltılması, yazılımın süresinin kısaltılması..gibi sebeplerden dolayı nesne yönelimli programlama dillerine ihtiyaç duymuşlardır. Ruby programlama dili’de nesne yönelimli programlama dillerinden biridir.

 


PERL

Bu da NASA’nın 80’lerin başında bir yazılımı.

Perl güçlü ve esnek, üstelik komut satırı işlemede çok hızlı ve rakipsiz. Hatta yazılımcılar arasında adı “web in yara bandı.”


MATLAB

Üniversitede fizikçi veya matematik öğretmeni iseniz Bu matematik programlama dilini öğrenmelisiniz. MATLAB özellikle öğrencilere gelişmiş cebir ve görsel işleme programları öğretmekte kullanılır.


SWİFT

taylor swift ile bir alakası yoktur:)

Apple gibi rakiplerine göre kullandığı bütün araçlar ve altyapısı benzemeyen şirketler kullanır. ios gibi işletim sistemlerinde kullanılan çok önemli bir programlama dilidir.


 

PHP DERSLERİ:  PHP EĞİTİM SETİ 


Like it? Share with your friends!

0
RECEP AKYÜZ

2012'den bu yana farklı alanlarda projeler üretmekteyim konusu; yazılım,tasarım,kodlama,programlama olan benim başlıca ilgi alanım 2014'den bu yana tecrübelerimi 3 farklı web sitesinden yayınlayarak yeni farklı düşünen insanlara aktarıyorum.