Functions.php Dosyası İçin 10 güzel Kod


0
Functions.php Dosyası İçin 10 güzel Kod
Functions.php Dosyası İçin 10 güzel Kod

Functions.php Dosyası İçin 10 güzel Kod

Tüm WordPress temaları functions.php dosyası ile birlikte gelir.bu dosya olmazsa birçok eklenti ve wordpress’in bize verdiği güzel özellikleri kullanamayız. Bu dosya bir eklenti gibi görebilirsiniz.

functions.php Dosyası Nedir?

WordPress temalarının en önemli dosyası functions.php dosyasıdır. temayı ayakta tutar, fonsiyonellik ve özellikler katar.

Genellikle bu dosya, temadaki diğer şablonlar tarafından kullanılacak işlevler, sınıflar, eylemler ve filtreleri tanımlamak için kullanılır.

Hem özelliklerin hem de temanın ve WordPress kurulumununda özellik eklemek ve düzenlemek için kullanılabilir.

bu dosya hakkında daha fazla bilgiyi WordPress Tema Entegre Eğitim Seti alabilirsiniz. bu eğitim setinde functions.php dosyasına nasıl kod eklenir? veya bir wordpress tema geliştiricisi olmak isteyenler için güzel bir eğitim setidir.

Functions.php Dosyası İçin 10 güzel Kod
Functions.php Dosyası İçin 10 güzel Kod

1. WordPress Versiyon Bilgisini Kaldırma (Güvenlik için)

her zaman bir güvenlik açığı çıkari, bu bütüm yazılımlar için geçerlidir. wordpress’de kendini daima günceller ama bazı sürümlerinde güvenlik açığı öylece kalır.

eğer başkaları sizin wordpress sürümünü öğrenirse saldırganların hedefi olabilirsiniz. wordpress sürümünü gizlemek güvenlik için önemlidir. verdiğim kodu ekleyin sonra wordpress sürümü gizlenir.

2.Yeniden Boyutlandırılmış Resimleri Görünüm Açısından Netleştirmek

WordPress sitenize eklediğiniz JPEG resimlerini yeniden boyutlandırıldığında, biraz bulanıklaşır.

verdiğim kodu functions.php dosyanıza eklediğinizde yeniden boyutlandırdığınız resimler keskinleştirerek daha netleşir. (sadece jpeg formatı için geçerlidir)

3. Yazı Özet Uzunluğunu Kelime Sayısını Değştirme

WordPress’in yazı gösterimlerinde devamını oku, daha fazla oku linkinden önce yazı özeti için belirlediği standart olarak kelime  sayısı 55’dir.

tema panelinnden bu kelime sayısını değiştirme kısmı yoksa, bunu verdiğim kodu functions.php dosyanıza ekledikden sonra değişecektir.

verdiğim kodda bu kelime sayısı 80’e yazdım. Eğer siz bu sayısı değiştirmek isterseniz,  80 yazan yere istediğiniz sayıyı yazın değişeccektir.

4. WordPress Sitenizin Kendine Gönderdiği Pingleri Kapatma

wordpress site içi linkleme yaptığınızda, bir yazınızdan başka bir yazınıza iç bağlantı kurduğunuzda kendinizden bir pingback (geri bildirim) alırsınız. verdiğim kodu functions.php dosyanıza ekleyin geri bildirim kapanacaktir. (eklediğiniz linkleri yorum olarak alırsınız.)

5. Varsayılan WordPress Bileşenlerini Kaldırma

metin bileşeni hariç, wordpress’in varsayılan olarak getirdiği bir çok bileşen gereksis bir kalabalığa yol açar. verdiğim kodu kullanarak varsayılan olarak gelen istediğiniz bileşeni kaldırabilirsiniz.

6. Yorumlardaki Site Linklerini Kaldırma

verdiğim kodu functions.php dosyanıza eklediğinizde sitenizin genelinde yorumlardaki site linklerini kaldırmış olursunuz.

7. Yazı Özeti Kısmında Bulunan Metni Değiştirme (Devamını Oku, read more, incele…gibi)

bu metni ne ile değiştirmek istiyorsanız, kod içerisinde bulunan Devamını Oku kısmını değiştirin.

8. WordPress Site İçi Arama İşlevini Etkisiz Hale Getirme

bu kodu functions.php dosyanıza ekleyerek isterseniz bu özelliği kapatabilirsiniz.

9. WordPress Gravatar Resmini Değiştirme

sitenize yeni gravatar resminizi Ortam sekmesi üzerinden ekleyin ve eklediğiniz resmin URL adresini alttaki kod içerisinde yer alan URL adresi ile değiştirin.

sonra Admin Paneli >>> Ayarlar >>>Tartışma sekmesine gidin çıkacak olan yeni avatar resmini seçin sonra değişiklikleri kaydet demeniz yeterlidir.

10. Tüm Site Ayarlarını Görüntüleyen Gizli Yönetici Özelliklerini Etkinleştmek

bu kod Sitenizin bağlı olduğu veritabanındaki tüm ayarları admin paneli üzerinden değiştirmenizi sağlıyor.

bu kodu functions.php dosyanıza ekledikten sonra WordPress’in özellikleri arasında yer alan ama varsayılan olarak aktif olmayan “tüm ayarlar” seçeneği, admin panelinde ayarlar menüsünün altına ekstra bir seçenek olarak ekliyor.

 

kaynak: wordpress codex


Like it? Share with your friends!

0
RECEP AKYÜZ

2012'den bu yana farklı alanlarda projeler üretmekteyim konusu; yazılım,tasarım,kodlama,programlama olan benim başlıca ilgi alanım 2014'den bu yana tecrübelerimi 3 farklı web sitesinden yayınlayarak yeni farklı düşünen insanlara aktarıyorum.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.