WordPress SEO Ayarları


0
WordPress SEO Ayarları
WordPress SEO Ayarları

WordPress SEO Ayarları

WordPress SEO çalışmaları full rehber

WordPress, arama motorlarına uygun şekilde tasarlanmış bir yazılımdır. desek yanlış olmaz; çünkü WordPress’in fonksiyon ve özellikleri, herhangi bir arama motorunu blog postları, sayfalar ve kategoriler eşliğinde sitede yönlendirme potansiyeline sahiptir.

bu durumda bazıları WordPress kullandığımız zaman WordPress SEO çalışmalarına ihtiyaç duyulmadığı sonucuna varıyor. bu düşünce yanlıştır. WordPress SEO teknikleri, vakit ayırmanız ve çaba sarf edip kaliteli içerik üreten faaliyetler olup, sitenizin görünürlüğü ve bilinirliği için en önemli çalışmadır.

bu sebepden dolayı WordPress SEO çalışması yapmadan içeriklerin fazla bir önemi olmayacaktır, çünkü kullanıcılara ulaşmayacaktır.

peki WordPress SEO nasıl yapılır?

Wordpress SEO Ayarları
WordPress SEO Ayarları

öncelikle WordPress SEO çalışması yapmak titizlik ve dikkat gerektiren sitenizin kaderini değiştirecek önemli bir çalışmadır. bu çalışmalarda bazı eklentileri kullansak da bu eklentiler WordPress SEO çalışmalarının tamamını oluşturmayacak ondan dolayı öyle “bir eklenti kurayım seo tamam herşey bitti” düşüncesi yanlışdır.

bir önceki seo nedir? yazımda başlangıç için yapmanız gerekenlerden bahsettim. onları yapmadan başlamyın.

WordPress SEO Ayarları

 • seo eklentisi seçimi,
 • temanın kontrol edilmesi,
 • temiz kodlama,
 • parmelink yapısı,
 • içeriğin kalitesi,
 • anahtar kelime araştırması,
 • www. ya da non-www. arasında seçimi yapılması,
 • site içi navigasyon,
 • Google Analytics hesabı oluşturulması,
 • eklenti harici araçların seçilmesi,
 • xml site haritası oluşturma,
 • iç linkleme,
 • site yüklenme hızı,
 • görsellerin optimize edilmesi

seo eklentisi seçimi

çok fazla seo eklentisi olmasına rağmen, ikitane eklenti vardır. bu eklentiler her wordpress kullanıcısının bildiği ve kullandığı eklentilerdir.

bunlar; SEO by Yoast ve All in one seo ikisininde milyonlarca kullanıcısı vardır. ama ben anlatımımda SEO by Yoast eklentisini kullanacağım. bu eklentinin bazı özellikleri işimizi kolaylaştıracak.


temanın kontrol edilmesi

temanızın içinde bulunan linkleri kontrol edin, boş veya spam linkler varsa onları düzeltin. temanız mobil uyumlu değilse mobil uyumlu yapın. yapamıyorsanız değiştirin. ve en önemlisi temanızın seo uyumlu olmasıdır.

temanız seo uyumlu değilse ilerleyen zamanlarda yaptığınız bütün seo çalışmalarınız çöpe gider. ve arama motorlarında sıralamanız düşer. sonuç olarak zaman kaybetmiş olursunuz. tema seçmediyseniz veya temanızı değiştirecekseniz; SEO Dostu 10 WordPress Teması yazımda çok kaliteli temaları derledim.


temiz kodlama

Wordpress SEO Ayarları
WordPress SEO Ayarları

temiz kodlama, kafa karıştırabilir aslında bazı temalarda bu sorun vardır. yazılarınızın, sayfalarınızın yani sitenizin kodları düzenli hiyerarşisi olmalı ki arama motorları hızlı ve doğru tarayabilsin.

eğer bu sorunu nasıl çözeceğinizi bilmiyorsanız, arama motorunuza “WordPress’te JS ve CSS kodlarını sıkıştırma” araması yapın ve ilerleyin html dosyalarınıda sıkıştırın. sonuç olarak sitenizın hızı artacak ve arama motorları sizi daha çok sevecek:)


parmelink yapısı

WordPress’te permalink yapısını Ayarlar kısmından değiştirebilirsiniz. WordPress’te default olarak gelen permalink yapısı ?p=<postid> şeklindedir, ancak bunun SEO uyumlu olması için bunu kategori/post-ismi/ ya da /post ismi/ olarak değiştirin.


içeriğin kalitesi

Arama motorları bir siteyi göremez, siteyi “okurlar”.  bu durumda, WordPress SEO analizi yapıldığında kaliteli, kopya olmayan ve faydalı içerikler yayınlıyor olmanız çok önemli. Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır? yazımı okumanız faydalı olacaktır.


anahtar kelime araştırması

Wordpress SEO Ayarları
WordPress SEO Ayarları

Arama motorları sitenizin ne kadar güzel veya estetik durduğuna pek de önem vermez; onların önemsediği özellikler anahtar kelimeleriniz, verdiğiniz ve aldığınız linkler, sayfa başlıklarınızdır.

İçeriklerinizde belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler sayfa başlıklarınızda, sayfa açıklamalarınızda ve linklerinizde yer alıyorsa doğru yoldasınız demektir. ama bunun dışında çoğu kişi; “anahtar kelime araştırması” yapmıyor bilmiyor çünkü nasıl yapılacağını bilmiyor.

ben sizi kendimde takip ettiğim ve çok kaliteli içerik üreten wpmavi sitesinde burak oran’ın yazmış olduğu,

Anahtar Kelime Analizi & SEO: Ihtiyacınız Olan Tek ve Ezber Bozan yazı!
yazısına yönlendirecem çünkü bu konuyu ondan daha net anlatan yok.


 www. ya da non-www. arasında seçimi yapılması

Sitenizin arama sonuçlarında nasıl görünmesini istediğinize karar vermeniz son derece önemli, “siteniz.com” mu yoksa “www.siteniz.com” mu? Genel Ayarlar kısmı altında bu tercihi yapabilirsiniz. ve sonra Google Search Console’a ekleyebilirsiniz.


site içi navigasyon

arama botu, sayfadan sayfaya geçerek sitenizde ilerler ve onu tarayarak indexler. Sitenizdeki kategoriler, arşivler ve sayfalar, botların site içerisinde düzgün yönlenmesine yardımcı olarak çok daha kaliteli bir tarama yapar.

bundan dolayı, menülere boş linkler bırakmayın!


Google Analytics hesabı oluşturulması

Wordpress SEO Ayarları
WordPress SEO Ayarları

Google Analytics hesabı oluşturmak, seo çalışması yapıldıktan sonra yapılması gerekir. ondan dolayı bu yazıdakileri uyguladıktan sonra Google Analytics hesabı açıp sitenizi ekleyin.


eklenti harici araçların seçilmesi

wordpress’de kullandığınız eklentiler haricinde çalışmalarınıza katkı sağlayacak farklı araçlar kullanmanız size çok fayda sağlayacakdır. bu araçlardan bir tanesi “Hotjar” detaylı bilgiye Hotjar Nedir ve Nasıl Kullanılır? yazısından okuyun çok işinize yarayacak bir araçdır.


xml site haritası oluşturma

SEO by Yoast eklentisini kullanıyorsanız bu eklentinin ayarlarını bu yazıdaki gibi ayarlarsanız, zaten eklenti kendisi yapacakdır. eklentinin ayarlarını mutlaka yapın! eklenti seo çalışmalarında yapacaklarınızın çoğunu kendisi yapıyor.


iç linkleme

Wordpress SEO Ayarları
WordPress SEO Ayarları

Yayınlamış olduğunuz yazıda bağlantılı başka bir yazıya link vermek, ürün tanıtımı yaptığınızda kullanıcıyı ürün linkine yönlendirmek ya da sadece kullanıcıyı yazının ana kategorisine gitmeye teşvik etmek bile site içi trafiğinizi yükseltecekdir.


site yüklenme hızı

yüklenme hızı, WordPress SEO çalışmasında başarı için çok ama çok önemlidir. sitenizde bulunan görselleri sürekli optimize edin. hızını ölçüp hergün hızını artdırmaya çalışın.


görsellerin optimize edilmesi

sitenize görsel eklemeden önce aşağıdakileri mutlaka yapın.

 • photoshop gibi programlarla kullanacağınız görseli açın. sonra,
 • photoshop üzerinden ctrl+alt+shift+s tuşlarına aynı anda basın.
 • açılan pencereden jpg formatını seçin ve,
 • kalitesini %30 yapın içeriğinizin başlığı ile resminizi bilgisayarınızın bir yerine kaydedin.
 • ve wordpress’e veya sitenize yükleyin.

Like it? Share with your friends!

0
RECEP AKYÜZ

2012'den bu yana farklı alanlarda projeler üretmekteyim konusu; yazılım,tasarım,kodlama,programlama olan benim başlıca ilgi alanım 2014'den bu yana tecrübelerimi 3 farklı web sitesinden yayınlayarak yeni farklı düşünen insanlara aktarıyorum.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.