SEO Nedir?


0
SEO Nedir
SEO Nedir

SEO Nedir?

SEO (Search Engine Optimization) Türkçesi Arama motoru optimizasyonu demektir.

Arama motorları SEO ile web sitelerini daha kolay bir şekilde tarar ve kullanıcılara daha kaliteli içerikler gösterir. peki bunu nasıl yapar?

amaç daha üst sıralara çıkmak ve dolayısı ile site ziyaretçi sayısını yükseltmek. SEO,arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve optimizasyon çalışmalarıdır. seo çalışmaları 2’ye ayrılmaktadır. bunlar;

  • Site içi
  • site dışı

Arama Motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılması için yapılan çalışmaları tamamı seo çalışmasıdır. bu çalışmalar hem arama motorları hem site yöneticileri için çok önemlidir. örneğin; “fotoğraf makinesi” kelimesini aratıyoruz ve sonuçlar şöyle;

SEO Nedir
SEO Nedir

görüldüğü üzere yaklaşık 1 milyon sonuç bulundu. peki biz “fotoğraf makinesi” kelimesini hedef kelime belirledik ve içerik yazıp yayınladık. “fotoğraf makinesi” tanıtmak ile ilgili olabilir veya fotoğraf makinesi satmak ile ilgili veya “fotoğraf makinesi” inceleme yazısı olabilir.

biz bu içeriği yayınladığımızda google ve diğer arama motorları bizi 1 milyon sonuç içerisinde hangi sayfaya hangi sıraya katacak. işte yapacağınız çalışmlar sayesinde ancak google ve diğer arama motorlarında üst sırala çıkabiliriz.

şimdi seonun neden yapıldığını öğrendik şimdi nasıl yapılır? teknikler nelerdir onlara geçelim. bu çalışmalara başlamadan önce kesinlikle yapılmaması gereken ve çoğu kişinin yapdığı yanlışları belirleyip onları yapmamanız gerek.

kopya içerik

kesinlikle ve kesinlikle kopya içerik ve ya sürekli alıntı yapmak içeriklerinizin arama motorlarında sıralamasını düşürür. peki google kopya içerik olduğunu nasıl anlıyor?

“google algoritması” sayesinde yapıyor. algoritma google’ın spam ve zararlı siteleri belirler ve arama motorlarında silmek için yaptığı çalışmadır.

bu çalışmalar google’in mühendisleri tarafından yapılır. siz yabancı bir siteden aldığınız içeriği türkçe’ye çevirip yayınlasanız dahi yinede google kopya olduğunu anlıyor. size önerip hiç vakit kaybetmeyin bu tür işlerle uğraşmayın kaliteli içerikler üretin.

SEO Nedir
SEO Nedir

Görsellerin Optimizasyonu

Görsellerin Optimizasyonu deyince bazılarımızın aklına Görsellerin küçük boyutlu olması gelebilir. ama Görsellerin Optimizasyonu sadece küçültme için yapılmaz. Görsellerin hangi programlarla ne gibi işlemler yapılır, isimlendirme, ve yükleme esnasında yapılacak basit ama kritik önemli noktalar var.

nasıl yapıldığını wordpress ayarları yazımdan öğrenebilirsiniz.

TEMA

sitenizde kullandığınız temalar seo uyumlu olması gereklidir. doğru temayı seçmeden bu çalışmalara başlamayın. bu konu hakkında temalarla ilgili popüler 10 tema yazımdaki bütün temalar seo uyumludur. ayrıca dünya çapında en çok kullanılan temalardır.

yazıya gitmek için tıklayın

bu anlattıklarım anladıysanız uygulamaya geçin. ve asıl çalışmalara başlayacağımız bölüm ise sonraki yazımda gelecek. merak etmeyin yapacağımız küçük değişiklikler ile kısa sürelerde üst sıralar çıkıp site kullanıcıların artmasını sağlaycağız. isterseniz bir yatırım ile uzman kişilere ücret ödeyerek bu işden kurtulabilirsniz. ama  bazılarımız için çok masraflı gelebilir yinede merak edenle için linkini bırakıyorum.


uzman ekip: fiyatları

çalışmalara başlamak için sıradaki yazı: tıklayın


Like it? Share with your friends!

0
RECEP AKYÜZ

2012'den bu yana farklı alanlarda projeler üretmekteyim konusu; yazılım,tasarım,kodlama,programlama olan benim başlıca ilgi alanım 2014'den bu yana tecrübelerimi 3 farklı web sitesinden yayınlayarak yeni farklı düşünen insanlara aktarıyorum.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.