php için gerekli programlar


1
1 point
php için gerekli programlar
php için gerekli programlar

php eğitim seti 

yazımda php eğitim serüvenimizin temelini attık. şimdi php de yazılan kodları çalıştırmak için gerekli programlar veya yazılımlar vardır.

Php sunucu tabanlı çalışan bir programlama dilidir. Bunun için kendi bilgisayarınızı hem sunucu hem de istemci olarak kullanabilirsiniz. yani php öğrenmek için bir sunucuya ihtiyacımız yok. bunun yerine bir kaç yazılım ile kendi bilgisayarımızı yerel bir sunucuya çevirebiliriz.

peki php yazmak için kaç programa ihtiyacımız var?

kendi bilgisayarımızda php öğrenebilmek için 3 adet programa ihtiyacımız vardır.

gerekli programlar ?

mysql

php için gerekli programlar-mysql
php için gerekli programlar-mysql

MySQL internetteki en popüler açık kaynak kodlu veritabanı yazılımıdır. Veritabanı nedir? Veritabanı bilgisayarlarda verileri saklamaya yönelik bir yöntemdir. örneğin şu anda bilgisayarınızda birçok veriyi dosyalara bölerek saklıyorsunuz. Ne zaman bir veriye ulaşmak isterseniz gerekli olan dosyayı çalıştırmanız gerekiyor. Veritabanları verileri farklı bir sistemle saklarlar, tablolanmış olarak. Böylece hem veriler daha az yer kaplamış olurlar, hem de verilere erişim hızı çok daha artmış olur. Binlerce forum yazılımının aynı sunucu üzerinde çalışabilmesini ve binlerce kullanıcıya hizmet edebilmesini büyük ölçüde MySQL gibi gelişmiş veritabanı yazılımları ile yapabiliyoruz.

 

apache

php için gerekli programlar-apache
php için gerekli programlar-apache

 

Php dili server tabanlı bir dil olduğu için tarayıcıda .php uzantılı sayfanın görüntülenmesi için önce bir derleyici php kodlarının elenip tarayıcıya saf html kodu olarak yansıtılması gerekir. Apache işte bu noktada devreye giriyor. Yani kısaca apache php derleyicisidir.

 

 

sublime text

php için gerekli programlar-sublime text
php için gerekli programlar-sublime text

sublime text php kodlarımızı yazacağımız editördür. bu benim kullandığım editör. araştırma yaparsanız birçok editör bulabilirsiniz. onları deneyebilirsiniz.

 

 

 


şimdi ilk iki programı gerekli programlar indirmek yerine wampserver adındaki prograqmı tanıyalım.

 

wampserver

php için gerekli programlar - wampserver
php için gerekli programlar – wampserver

wampserver ücretsiz bir yazılımdır, wampserver  bilgisayarınıza uygun sürümü indir ve diğer programlar gibi ileri ileri  kurun. sizden yetki isteyecektir ona izin verin yoksa çalışmaz.

not: wampserver mutlaka c: diskine kurun!

Kullanımı:

wampserver kurduktan sonra c: diskine girin wamp klasörü gözükecektir klasöre girin www klasörü var. o Klasöre deneme.php adında bir dosya oluşturun. sublime text ile açıp içine aşağıdaki kodları yaz veya kopyalayıp yapıştır.

wampserver’in kurduktan sonra açık olduğundan emin olun. yeşil yanması gerek kırmızı ise üzerine gelip tıklayın ve all start seçeneğini seçin artık açık olacak.

daha sonra tarayıcınızı açıp localhost/index.php  yazıp tıklayın. ve ekranda “selam dünya” yazısını görecekseniz.buraya kadar tamamladıysanız. tebrik ederim sizi ilk kodumuzu çalıştırdınız. tebrik ederim sizi👍:)

bir sonraki ders: php standartları

php resmi sitesi: php.net


Like it? Share with your friends!

1
1 point
RECEP AKYÜZ

2012'den bu yana farklı alanlarda projeler üretmekteyim konusu; yazılım,tasarım,kodlama,programlama olan benim başlıca ilgi alanım 2014'den bu yana tecrübelerimi 3 farklı web sitesinden yayınlayarak yeni farklı düşünen insanlara aktarıyorum.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.